High Resolution 4.3 TFT LCD Module TD043MTEA1 Transflective Display
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : TPO
Model Number : TD043MTEA1
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : T/T, Paypal, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 500PCS/DAY
Delivery Time : 2-3 working days after payment confirmation
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Model : TD043MTEA1
Panel Size : 4.3 inch
Pixel Density : 217 PPI
Display Modes : TN, Normally White, Transmissive
Aspect Ratio : 15:9 (H:V)
Outline Depth : 4.1 (Typ.) mm
Contact Now
Main Parameter:
<
Panel Brand :TPO
Panel Model :TD043MTEA1
Panel Type :LTPS TFT-LCD , Panel
Panel Size :4.3 inch
Resolution :800(RGB)×480 , WVGA
Display Mode :Normally Black, Transmissive
Active Area :93.6×56.16 mm
Outline :100.6×68.45 mm
Surface :
Brightness :300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :400:1 (Typ.)
Display Colors :16.7M (8-bit)
Response Time :30 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle :85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency :60Hz
Lamp Type :8S1P WLED Without Driver
Signal Interface :Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , 60 pins
Input Voltage :3.3/5.0/-5V (Typ.)(VCC/VDDP/VDDN)
Our Product Advantages:
1. Signal Category : TTL
2. Signal Class : Parallel RGB (1 ch, 6-bit)
3. Input Voltage for Panel : 3.3V (Typ.)(VCC)
4. Input Current for Panel : 130mA (Typ.)(ICC)
5. Voltage for Display Signals : 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤5.5V
6. Interface Type : Connector
TPO TD043MTEA1 Optical Features :
1. Display Mode : Normally Black, Transmissive
2. Brightness : 300 cd/m² (Typ.)
3. Contrast Ratio : 400 : 1 (Typ.) (Transmissive)
4. Display Color : 16.7M (8-bit)
5. Response Time : 30 (Typ.)(Tr+Td)
6. Viewing Angle : 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
7. Viewing Direction : Symmetry
8. White color Chromaticity : Wx:0.310; Wy:0.330
9. White Variation : 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
Safety:
Liquid crystal is poisonous. Do not put it in your mouth. If liquid crystal touches your
skin or clothes, wash it off immediately by using soap and water.
1. Store the module in a dark room where must
keep at 25±10ºC and 65%RH or less.